کتاب اول و دوم هوی متال ریتم گیتار تروی استتینا

کتاب اول و دوم هوی متال ریتم گیتار تروی استتینا

کتاب هوی متال (Heavy Metal) ریتم گیتار (Rhythm Guitar) تروی استتینا (Troy Stetina) جلد ۱ و ۲ ترجمه‌ی مجتبی غفوری
ناشر مجتبی غفوری
تروی استتینا (متولد ۱۶ نوامبر ۱۹۶۳) نوازنده گیتار در سطح جهانی و آموزگار گیتار و موسیقی که ارائه بیش از ۳۰ متد مختلف آموزشی راک و متال را در کارنامه خود ثبت کرده است و بیش از یک میلیون نسخه از متدهای وی به فروش رسیده است.
گروه موسیقی فعلی تروی سکند سل نام دارو و البته در یک پروزه جانبی در گروه پراگرسیو متال به نام دیمنشن ایکس نیز مشغول به فعالیت است. همچنین او نویسندهٔ مجله گیتار وان نیز هست.
آکوردها
ضرب آهنگ و زمان نتها
توالی در بلوز راک
خط اتحاد
چند ضدضرب
آنالیز آهنگ
خفه کردن
لرزش
ساختمان ریتمیک
نت های دولاچنگ
آکوردهای ماژور کشیده
الگوهای ریتمیک با نت
کتاب تروی استاتینا
لید گیتار هوی متال جلد ۱ و ۲
این متُد از دهه 80 میلادی تا کنون مورد استفاده مدرسان گیتار جهت آموزش تکنیک های گیتار در سبک های راک و متال می باشد. شیب آموزش این متد خیلی زیاد است و البته به همین واسطه اگر در موقعیت مقتضی تدریس شود می تواند در مدت زمان کوتاه هنرجو را به میزان قابل توجهی پیشرفت دهد. دراین کتاب تکنیک های اصلی گیتار الکتریک اعم از Hammer On، Pull Off، Slide، Bend، Rake تا Tapping و Tremolo Bar معرفی می شوند و تمرین های بسیار جامعی روی این مطالب ارائه شده است. از دیگر مطالب جالب توجه در این متد می توان به الگوهای ریتمیک (جابه جایی ریتمیک)، Sequence ها (تحت عنوان Contouring Scales) و شناخت گام های اصلی مورد استفاده در موسیقی راک به همراه درجات آنها اشاره کرد. در انتها توجه داشته باشید که این متد به هیچ عنوان خودآموز نیست و استفاده از آن در مقطع مبتدی به هیچ وجه توصیه نمی شود.در واقع این کتاب ادامه جلد یک است. به طوری که فصل اول این کتاب شماره هفت می باشد (کتاب یک شامل شش فصل است). با وجود این که در این متد مطالب بسیار کلیدی و مورد استفاده گنجانده شده است، اما به علت شیب آموزشی بسیار تند آن (حتی تندتر از جلد یک) دارای کارایی کافی نمی باشد. البته استفاده از این کتاب به عنوان یک مرجع بسیار مفید است. از مطالب مهم این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
شناخت Modal Map و گام های دیاتونیک و پنتاتونیک در طول دسته گیتار
تمرین های سرعتی
آرپژیوها
Troy Stetina تروی استتینا
یک گیتاریست جهانی و یک استاد موسیقی است که صاحب بیش از ۲۵ متد آموزشی Rock و Heavy Metal می باشد و همین امر باعث حسن شهرت او شده. کتابهای او بالغ بر ۴۰۰۰۰۰ نسخه فروش کرده است. او همچنین نوازنده Solo و نویسنده افتخاری و پرسابقه مجله Guitar One می باشد. بعلاوه او استودیوی ضبط خود Artist Underground را در میلواکی، ویسکانسین Wisconsin اداره می کند.
● سالهای اولیه:
تروی در ۱۶ نوامبر سال ۱۹۶۳ در ایندیانا متولد شد وی جوانترین عضو یک خانواده سرشناس در موتورسواری المپیک بود. تروی در سلسله مسابقات رقابتی موتورسواری آمریکا بزرگ شد و توانست چندین مدال ملی کسب کند. اما مسابقه دادن ضرورتی خانوادگی بیش از یک انتخاب شخصی بود ولی موسیقی عشق واقعی تروی محسوب می شد.
مادر او یک خواننده چیره دست اپرا بود که از علاقه پسرش به موسیقی حمایت کرد و زمانی که تروی در ۱۲ سالگی از علاقه اش به گیتار الکتریک صحبت کرد، مادرش برای او یک گیتار ۶۰ دلاری، مخصوص مبتدیان و یک آمپلی فایر AMP تمرینی کوچک خرید.
▪ تروی: “اوون یه طرح Fender ارزون به اسم Apollo بود. ولی کار کرد! من در یک گروه توی مدرسه، کلارینت Clarinet می زدم پس بلد بودم که موسیقی رو بخونم و شروع کردم به زدن کتاب Alfred Basic Guitar. بعد از مدتی یه نفر به من طرز گرفتن Chord های باره و آزاد رو نشون داد. وقتی ۱۳ ساله یا کمی بیشتر بودم شروع کردم به یادگیری آهنگهای Kiss با گوش. بعدش به شدت افتادم توی Aerosmith و یه کمی هم Led Zeppelin و Rush و…و گروههای Hard Rock اواخر دهه ۷۰ “
اولین گروه زیرزمینی او Private Wave نام داشت. بعد از تغییر چند عضو، آنها در مسیر سنگین تری حرکت کردند و سرانجام نام گروه به Wraith تغییر یافت. آنها چند کار Original خودشان را ضبط کردند. پس از فروپاشی گروه، تروی به یک گروه بنام Titan که در کلوپها می نواختند پیوست. در ۱۸ سالگی مسیرش کاملا برای او مشخص بود. او بورسیه تحصیلی در رشته فیزیک فضائی را رد کرد، موتور سواری را کنار گذاشت و با هر دوپای خود بدرون دنیای موسیقی پرید!
▪ تروی: “باید بگم، نگاه کردن به عقب و اون تصمیم، واقعا الان پرمخاطره بنظر می رسه. من مطمئنم به پسرم نصیحت می کنم که به دانشگاه بره. مخصوصا زمانیکه شخصه دیگه ای بخاد مخارجشو بپردازه. اما خب اون تصمیم برای من خوب بود و حدس می زنم که تو راه درستی بودم البته بعدا فهمیدم که علاقه من به کیهان شناسی خیلی بیشتر از یه جستجوی شخصی برای حقیقت و وجود خدا بود. این یه منطق فیلسوفانه از فیزیک جدید و مکانیک کوانتوم بود که منو به خودش علاقمند کرد. پس فکر نمی کنم که رفتن به اون راه کار درستی بود. ریاضیات مسلما منو می سوزوند.”
علاوه بر تاثیرات گروههای Hard Rock مثل Kiss و Aerosmith و گروههای مختلف Rock اواخر دهه ۷۰، تروی به Van Halen و Randy Rhoads بعنوان منابع اصلی الهام او در زمانی که بصورت جدی شروع به گسترش مهارت خود در نواختن Lead Guitar کرده بود، استناد می کند. از سوی دیگر، سبک متاثر از موسیقی کلاسیک Randy دوباره علاقه او به موسیقی کلاسیک را که ریشه در دوران کودکی او داشت برانگیخت و او شروع کرد به یادگیری قطعاتی از باخ و پاگانینی.
▪ تروی: “من این اجرای زنده از Ozzy را در سال ۱۹۸۱، درست قبل از مرگ Randy ضبط کردم. فکر کنم یه اجرا تو Memphis بود. اون نوار باعث ایجاد پیوند در من شد. چیزی در Tone صداش و نتهائی که انتخاب می کرد بود، که توجه منو واقعا جلب کرد. من همه چیزو با گوش از اون نوار یاد گرفتم. Randy مسلما یکی از تاثیرات بزرگ من بود. هنوزم کاراشو دوست دارم. اونا سنگین بودن اما هدفدار و در عین حال ملودیک و اون یکی از چیزهائی هست که من همچنان بخاطرش در موسیقی خودم تلاش می کنم.”
تروی شروع به تدریس خصوصی گیتار در یک مغازه محلی بطور پاره وقت کرد و سریعا کشف کرد که او هنر درس دادن و آموزش را در اختیار دارد.
استتینا بسرعت بعنوان یکی از بهترین معلمها در ایندیاناپلیس مشهور شد. زمانیکه برخورد شانسی او با Will Schmid نویسنده و ویراستار انتشارات Hal Leonard در مغازه رخ داد، فرصت نوشتن یک متد آموزشی Heavy Metal محقق شد. کار اول او بخاطر مشکلات Copyright هرگز چاپ نشد. ثمره دومین تلاش تروی، کتاب Original و بسیار موفق Heavy Metal Rhythm Vol.۱&۲ بود و پرفروشترین متد Lead Guitar پس از آن بسرعت روانه بازار شد.
▪ تروی: “معلمان خوب لزوما نباید نوازندگانی خوب باشند و همچنین نوازندگان خوب نباید حتما معلمانی خوب باشند. چرا که ایندو هر کدام مهارتهای کاملا متفاوتی را می طلبند. من خیلی خوش شانسم که واقعا در هر دو زمینه موفق هستم، اما اگر مجبور بودم که یکی رو انتخاب کنم،‌ همیشه این احساس رو داشتم که در درجه اول یک نوازنده هستم و بعد از اون یک معلم و نویسنده. هنوزم نوشتن احساس یه کار زیاد رو برام داره، مخصوصا وقتی که مشغول ضبط یا ساخت اثری هستم. اون موقع تمام ساعتهای شبانه روز هم کم هستن.”
تروی در سال ۱۹۸۶ به میلواکی رفت تا کرسی استادی در مدرسه عالی موسیقی Wisconsin را دریافت کند. بیشتر از تعداد کمی گوش متوجه به حساب آوردن Heavy Metal Guitar در مدرسه سنتی موسیقی شده بودند! با این همه او توانست احترامی همراه با غبطه را جلب کند. تروی مختصرا تئوری پیشرفته موسیقی را در مدرسه عالی برای درک هرچه بیشتر بنیان پیچیده موسیقی کلاسیکی که او اجرا می کرد، تدریس کرد.
▪ تروی: “من چندتا Solo از ۲۴ کاپریس پاگانینی و همچنین رقص زنبور عسل را در مراسم مدرسه عالی اجرا کردم. می دونین با یه صدای بلند و یه دیستروشن کاملا متال. علاقه من به موسیقی کلاسیک دو جانبه بود. من ظاهر تنش زا و کیفیت دراماتیک خود موسیقی رو دوست داشتم.
دوم اینکه، اون یه مبارزه طلبی تکنیکی بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
Select your currency
IRHT هزار تومان
پیمایش به بالا