پرده بندی ساز

این جستار شامل 4 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  مدیر در 2 هفته، 5 روز پیش بروز شده است.

در حال نمایش 5 نوشته (از کل 5)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #23278 پاسخ

  پرسش

  جناب فریدونی پرده های کرون را جنابعالی دقیقا در میانه بمل و بکارها و پرده های سری را نیز دقیقا میانه پرده قبلی و بعدی نصب میفرمائید؟چون ظاهرا در تصویر زیر این رعایت تساوی ها رعایت نشده است.

  http://s9.picofile.com/file/8332667292/Screenshot_2018_07_24_19_21_13.png

  #23283 پاسخ

  مدیر
  سرپرست کل

  در تصویری که ارسال کرده‌اید دقتی در این مورد دیده نمی‌شود این عکس بیشتر جنبه‌ی معرفی پرده‌ها را دارند. برای پرده‌بندی براساس اندازه‌گیری مورد نظر اینجانب به این برگه مراجعه نمایید. https://goo.gl/1TPmpy

  #23284 پاسخ

  قدرت الله ابوالقاسمی

  <blackouts

  #23297 پاسخ

  پرسش

  بسیار سپاسگذارم جناب فریدونی. دقیقا سوال بنده از فرمولی است که در خانه های این فایل اکسل به کار برده شده هست, اگر نغمه ها را به دو دسته تقسیم کنیم,
  اول نغمه های مشترک با موسیقی غربی , و دوم نغمه های مختص موسیقی ایرانی.
  حال اگر اجازه بفرمایید در مرحله اول راجع به دسته اول از خدمتتان سوال کنم:
  دسته اول یعنی نغمه های مشترک با موسیقی غربی شامل همه بکارها و بمل ها, آیا میتوان گفت که پرده این نت ها دقیقا در جایی از دسته بسته میشود که تیونر آن نت را نشان میدهد و یک ساز ایرانی در این پرده ها دقیقا با یک ساز غربی هم کوک و هم فاصله هست؟ و اینکه جناب فریدونی چرا بعضی از بمل ها از میانگین ریاضی دو نت بکار قبل از بعد از خود بدست می آیند مانند سی بمل ولی بعضی بمل ها میانگین دو نت بکار قبل و بعد از خود نیستند مانند نت می بمل ؟

  #23328 پاسخ

  مدیر
  سرپرست کل

  من به دلایل زیادی که در مقدمه‌ی کتاب تجزیه و تحلیل ردیف استاد عبدالله دوامی آن را شرح داده‌ام، به گام ۲۴ چهارک برابر علی‌نقی وزیری در موسیقی ایرانی معتقدم و گام‌های دیگر که توسط موسیقی‌دانان دیگر از جمله صفی‌الدین ارموی و نوازندگان معتبر اعتقادی ندارم.
  به همین دلیل نت‌های مشترک با موسیقی غربی از گام تعدیل شده‌ی ۱۲ بخشی باخ پیروی می‌نماید و چهارک‌ها در فاصله‌ی یک‌چهارمی از آن نت‌ها قرار می‌گیرد. توجه داشته باشیم که وقتی در موسیقی سخن از فاصله می‌کنیم منظور فاصله‌ی موسیقایی است نه فاصله و اندازه در پرده‌های ساز که طبیعتا فاصله‌ی مکانی پرده‌ها از هم به تدریج از بالادسته به پایین‌دسته به مرور کوتاه‌تر می‌گردد.

در حال نمایش 5 نوشته (از کل 5)
پاسخ به : پرده بندی ساز
اطلاعات شما: