همایون

این جستار شامل 3 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  مدیر در 1 هفته، 4 روز پیش بروز شده است.

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #22455 پاسخ

  پرسش
  0

  http://s8.picofile.com/file/8330989400/2018_07_05_13_02_18.jpg

  جناب فریدونی در رنگ فرح با لینک فوق , این قطعه یک ضربی ساده هست و ریتم مرسوم رنگ ها را ندارد, چرا به آن رنگ گفته شده است؟
  و سوال دوم اینکه در قسمت اوج که با رنگ قرمز مشخص شده نت سی کرون بیشتر برجسته شده و شاهد قرار گرفته در صورتی که در اوج بایستی نت ر شاهد قرار گیرد, لطفا راهنمایی میفرمائید؟

  #22468 پاسخ

  پرسش
  0

  جناب فریدونی در تعریف همایون می کرون داریم که نت شاهد عبارتست از می کرون و نت ایست ر هست اما در قطعه چهارمضراب همایون کتاب استاد ذوالفنون, مطابق لینک زیر نت ر هم ایست هست و هم گویا شاهد هم هست زیرا از همه بیشتر تکرار شده و نمایش نت می کرون خیلی کم رنگ هست, با این وجود آیا بایستی قطعه را همایون می کرون نامید؟ و این کم رنگ بودن نت می کرون نقض کننده همایون نیست؟ با سپاس

  http://s9.picofile.com/file/8331012784/20180705_154355.jpg

  #22493 پاسخ

  مدیر
  سرپرست کل
  0

  رنگ ها در گذشته از تنوع ریتم بیشتری نسبت به حال حاضر برخوردار بودند. به دلیل اینکه رقص ها در ایران تنوع بیشتری داشت. از جمله ی این رنگ ها می توان به رنگ نوا و رنگ یک چوبه و دو چوبه و … اشاره نمود. رنگ فرح یک ضربی نیست و سه ضربی می باشد.
  ما سه نوع گوشه داریم که به نظر من باید این دو گوشه تفکیک بیشتری در ردیف برایشان قایل شد. هر چند این تفکیک در ردیف کمتر دیده شده و بسیاری از خواننده ها و نوازنده ها آن ها را یکی می کنند.
  گوشه های اوج و عشاق و عراق با دانگ بندی های یکسان و البته نقش و کارکرد متفاوت در شاهد و فرود ها عمل می نمایند. در این نمونه که در عکس در رنگ فرح مشخص کرده اید گوشه ی عشاق را می بینیم که شاهد آن نت دوم دانگ شور است نه نت چهارم ( اوج ).

  #22494 پاسخ

  مدیر
  سرپرست کل
  0

  در همایون قدیم نت ر از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است و در ردیف نقش آن به عنوان نت ایست و شاهد بسیار پر رنگ است. بعد از نت ر می توان می کرون و نت طنینی دو را پر اهمیت دانست. که هر چه به سمت همایون های جدید پیش می رویم که شباهت به مخالف چهارگاه بیشتر می شود این نت ها پر رنگ تر جلوه می کنند.

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
پاسخ به : همایون
اطلاعات شما: