بیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می شود .

با حضور اساتید و هنرمندان عرصه آواز و موسیقی ایرانی
??ببیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می شود

?با اجرای مرتضی غزنوی، رسول رهو، کاظم واعظی و داریوش کاکاوند، بیست و سومین «شب آواز ایرانی» 29 مهرماه برگزار می‌شود.

? به گزارش روابط عمومی مرکز موسیقی، شب آواز ایرانی طبق روال معمول شنبه آخر هر ماه برگزار می‌شود و در این ماه این محفل به‌دلیل تقارن با ماه صفر به‌شکل غیررقابتی برگزار خواهد شد و طی آن نسلی با تجربه از روزهای دور آواز ایرانی برای مخاطبان این برنامه به اجرای موسیقی آوازی خواهند پرداخت.

?در بیست و سومین شب آواز ایرانی مرتضی غزنوی همراه آرمان غزنوی (نوازنده تار) به اجرای برنامه می پردازند.

?مرتضی غزنوی آواز را ازنوجوانی شروع کردند و از صفحات ونوارهای موجود و نیزاز تجربیات هنرمندان آن زمان بهره برده و از سال 1368 خدمت استاد رضوی سروستانی رسیده و اقدام به فراگیری ردیف‌های آوازی موسیقی اصیل ایرانی نموده اند. از سال 1375 تاکنون نزد استاد مجید کیانی ، ردیف مرحوم عبداله دوامی و نیز یک دوره تلفیق شعر و موسیقی و زیباشناختی ردیف‌های موسیقی اصیل ایرانی را تحصیل کرده اند. اکنون بررسی و تحقیق بر روی آثار قدما من جمله شیوه آوازی سلیمان امیرقاسمی را نزد استاد کیانی ادامه می دهند. درمکتب‌خانه میرزاعبداله تحت نظارت زنده یاد محمدرضا لطفی و نیز دراموزشگاه آرمان و دانشگاه فرهنگ و هنر واحد 11 به تدریس ردیف‌های آوازی قدما اشتغال دارند. کتابی نیز تحت عنوان آوای سلیم تالیف نمودند که بزودی به دست علاقه مندان خواهد رسید.

?هم‌چنین آرمان غزنوی فارغ التحصیل و کارشناس در رشته موسیقی نوازندگی ساز تار می باشد. نوازندگی تار و سه‌تار را نزد هنرمند گرامی جناب سلمان سالک آغاز کرده است و از آن پس به مدت دو سال از مرحوم استاد رحمان مرادی شیوه تار نوازی شهنازی را آموخته و مدت کوتاهی نیز از کلاسهای آقای کیوان ساکت بهره برده است. سپس نزد استاد داریوش طلایی به فراگیری ردیف های موسیقی اصیل ایرانی مشغول شد. سپس به مدت سه سال نیز درکلاسهای تحلیل ردیف زنده یاد استاد محمدرضا لطفی در مکتبخانه میرزاعبداله شرکت نمود و شیوه تارنوازی میرزاحسینقلی را نزد استاد مجیدکیانی ادامه می دهند.

?گروه دیگر این مراسم داریوش کاکاوند به همراه نیما عیوضی (نوازنده سه‌تار) خواهد بود که به اجرای آواز می پردازند.

?داریوش کاکاوند فراگیری آواز را از سال ۷۳ نزد استاد ثقفی(خرم) آغاز کرد و طی سال‌های ۷۴ تا ۷۸ دوره مقدماتی و مرکب خوانی خدمت استاد محسن کرامتی گذرانده است. وی از سال 82 دوره های عالی ، تلفیق و بیان شعر را خدمت استاد شجریان فرا گرفت و از سال 86 تا ۹۲ بعد از تشکیل کارگاه آواز از محضر ایشان بهره برده است.

?هم‌چنین نیما عیوضی فراگیری ساز تار را از سال 83 نزد پیام جهانمانی آغاز کرد و همزمان تا سال 87 ساز تنبک را نزد حمیدرضا مقصودی آموزش دید و در ادامه به جهت تگمیل آموزه های خود در شیوه های تار و سه‌تار نوازی از آقایان دادور عیوضی ، محسن جمال کاظمی ، رضا جهانی ، شورش رعنایی ، هوشنگ فراهانی و استاد هوشنگ ظریف بهره ها برده است.
از دیگر بخش‌های این برنامه می توان به اجرای آواز رسول رهو به همراه نادر فولادی نسب( نوازنده تار) اشاره کرد. فولادی نسب در این برنامه با نوازندگی ساز شورانگیز، رهو را همراهی خواهد کرد.

?رسول رهو در سال1371 برای ادامه تحصیل به دانشگاه تهران وارد شد و در سال 1372با راهنمایی و ارشاد استاد علی اصغر شاه‌زیدی به دکتر حسین عمومی استاد آواز معرفی شد و بعد از آن تا سال 1384 که دکتر عمومی دار فانی را وداع کردند از محضر ایشان استفاده کرده و شناخت شعر، تلفیق شعر و موسیقی، ساختن و پختن و پرداختن صدا و همچنین آشنایی با مکتب اصفهان و آواز در شیوه های مختلف(سید رحیم اصفهانی, ادیب خوانساری, سید حسین طاهر زاده, تاج اصفهانی, شهاب شاطر حاجی و میرزا علی محمد قاضی عسگر) را فرا گرفت. آشنایی با استاد منوچهر همایون پور هنرمند مشهور دهه سی درسال 1376 اتفاق افتاد و این دوستی و کسب فیض از ایشان تا پایان عمر استاد یعنی سال 1385 ادامه داشت . رهو هم اکنون کارشناس مجری برنامه های موسیقیایی نیستان (رادیو فرهنگ) و در انتهای سکوت (رادیو شبکه جهانی صدای آشنا) است که به پژوهش درباره موسیقی ایرانی و مصاحبه با موسیقیدان های ایران می پردازد.آلبوم نگارینه با خوانندگی رسول رهو و حسین علیشاپور، به آهنگسازی، تنظیم و نوازندگی نی سیامک جهانگیری و همراهی سنتور علی بهرامی فرد، عود حمید خوانساری و تمبک وحید فتایی از جمله آثار منتشر شده اوست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.