واکنش هنرمندان در پی توهین به خسرو آواز ایران؛ ساحت هنر را مقدس نگه دارید

۰

 توهین اخیر حامی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به استاد محمدرضا شجریان، واکنش شدید جمعی از هنرمندان را در پی داشت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، با شدت گرفتن ماراتن تبلیغات انتخابات در هفته جاری، تعداد نشست ها و همایش ها با حضور نامزدهای انتخاباتی و نمایندگان آنها در اقشار مختلف هنری، سیاسی و اقتصادی افزایش یافت.
ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه در همایش نخبگان سیاسی، فرهنگی، اقتصادی حامی یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در دانشکده حقوق دانشگاه تهران گفت: امیدواریم خداوند به آقای شجریان سلامتی و شفا دهد، اما اینکه کسی بعد از چهار سال ریاست جمهوری آویزان کسی می شود که بنده خدا گرفتار بیماری سرطان است، معلوم می شود که چقدر دستش پر است!
این گفته خشم و اعتراض را در میان جمعی از هنرمندان و مسوولان در پی داشت.
هنرمندانی که به مدد رسانه های اجتماعی هر کدام به تنهایی به رسانه ای برای حمایت از استاد شجریان تبدیل شده اند.
علی مطهری نایب ‌رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این گفته، تصریح کرد: نباید آثار هنری را با گرایش‌ های سیاسی مرتبط کرد. در واقع اگر گرایش سیاسی پدیدآورنده یک اثر را نیز قبول نداریم، نباید آسیبی به اثر او برسد.
فاطمه گودرزی هنرمند بازیگر سینما و تلویزیون به سرعت با انتشار عکسی از استاد شجریان در صفحه اینستاگرام خود با انتشار شعر و تصویری از وی به این سخنان اعتراض کرد و نوشت: ما همگی سرطان داریم… هم ناله قطره های باران بودن – در پیکر زخمی وطن جان بودن – آنقدر که فکر می کنید آسان نیست سخت است در اینجا شجریان بودن.
لیلا حاتمی، بازیگر سینما و فرزند علی حاتمی سعدی سینمای ایران نیز به سرعت به این گفته ها واکنش نشان داد و بخشی از کنسرت استاد شجریان و متن سرود رزم مشترک معروف به «همراه شو عزیز» را نیز در صفحه خود منتشر کرد و خواستار مشارکت بیشتر در انتخابات شد.
امیرحسین مدرس مجری صدا وسیما نیز با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشت: آقای ابوالقاسم طالبی پیش از انداختن قلاده‌های طلا به گردن دیگران، … از ادب بر گردن خود بیاویز.
محسن تنابنده، کارگردان، نویسنده و بازیگر سینما و تلویزیون نیز با انتشار ویدئویی از قطعه «مرغ سحر» در صفحه اینستاگرامش، اعتراض خود را به این سخنان نشان داد.
اما ماجرا به همین جا ختم نشد و بزرگان حوزه موسیقی نیز نسبت به این سخنان واکنش نشان دادند.
داریوش پیرنیاکان آهنگساز موسیقی اصیل در نشست ایران فرهنگی که روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در تالار وحدت برگزار شد، گفت: هنرمندی که اخیرا درباره استاد شجریان حرف هایی زده در واقع این حرف ها شایسته خودش است.
این موسیقیدان با بیان اینکه باید قدر هنرمندان اصیل موسیقی را دانست، افزود: شنیده‌ام یکی از افراد با حرف‌هایی به محمدرضا شجریان توهین کرده اما باید بگوییم حرف‌هایی زده که لایق خودش است.
همچنین هیات مدیره خانه موسیقی طی بیانیه‌ای هتک حرمت این استاد برجسته را محکوم کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: خانه موسیقی ضمن محکوم کردن اینگونه رفتار و گفتار زشت و ناپسند امیدوار است جامعه فرهنگ و هنر ایران همگام با دیگر اقشار مختلف با حضور گسترده پای صندوق ‌های رأی در روز جمعه ٢٩اردیبهشت با انتخاب نامزد اصلح و اخلاق‌مدار ضمن پاسخ معنادار به اینگونه هتک حرمت‌ها یکبار دیگر آینده‌ای روشن و درخشان را برای ایران زمین رقم بزند.
سازندگان مجموعه انیمیشنی «دیرین‌دیرین» نیز اثری را درباره محمدرضا شجریان و با آرزوی سلامتی برای او ساختند.
در انیمیشن تازه «دیرین‌دیرین»، محمدرضا شجریان یک هنرمند و شخصیت واقعی معرفی شده که مودب و باکمال و هنر است و یک ملت برایش آرزوی سلامتی می‌کند.
فراهنگ ** ۹۱۵۷ ** خبرنگار: منصوره شوشتری * انتشار: امید غیاثون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.